امام هادى(ع) و نوید از مهدی موعود


امام هادى(ع) و نوید از مهدی موعود

 

 

 

برگرفته از آثار آیة الله سید محمد کاظم قزوینی

 

امام هادى علیه السلام نیاى گرانقدر امام عصر علیه السلام است اگر چه تقدیر الهى این بود که فرزندزاده گرانمایه خویش را نبیند چرا که ولادت حضرت مهدى علیه السلام اندکى پس از شهادت نیاى بزرگوارش رخ داد(171) اما آن جناب بخاطر آگاهى از نزدیک شدن وعده خدا در مورد ولادت مهدى نجات بخش ، جو فکرى و فرهنگى و اجتماعى جامعه خویش را براى میلاد نور آماده و مقدمات را فراهم مى ساخت .
به همین جهت است که مى بینیم آن حضرت از حضورش در میان مردم به تدریج مى کاهد و گویى بر این راه است که مى خواهد مردم را رفته رفته براى دوران غیبت امام و زندگى در پس پرده غیبت آماده سازد تا آنان براى غیبت خورشید جهان افروز آمادگى پیدا کنند.
از این روست که در بغداد و مرکز کشور پهناور اسلامى براى خویش نمایندگانى بر مى گزیند تا آنان نقطه پیوندى میان امام معصوم و جامعه دوستداران علاقمندان اهل بیت علیهم السلام باشند. امور مالى و مسایل دینى و حقوقى خویش و مشکلاتشان را با آنان در میان گذارند و آنان پاسخگو باشند... .
از خداى بزگ خاضعانه و خالصانه خواهانم که به نگارنده توفیق دهد تا در مورد زندگى پرافتخار امام هادى علیه السلام و دیگر پیشوایان معصوم علیه السلام دست به نگارش کتاب بزنم و همه نکات و حقایق را ترسیم کنم ، اما در اینجا تنها به یک روایت از آن حضرت در مورد مهدى علیه السلام بسنده مى شود و بقیه روایات او را به دیگر بخشهاى کتاب وا مى گذارم .
مرحوم صدوق از ابى دلف آورده است که گفت :
خود از حضرت هادى علیه السلام شنیدم که مى فرمود:
((ان الامام بعدى ، الحسن ابنى و بعد الحسن ابنه القائم ، الذى یملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما.)) (172)
یعنى : امام بعد از من فرزندم حسن است و پس از او پسرش ((قائم ))، همو که زمین را از عدل و داد لبریز مى سازد، همانگونه که در آستانه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است .

پانویس:
171- اثـبـات الهـداة ، ج 3، ص 504، ح 303 بـه نقل از شیخ طوسى ، کتاب الغیبة .
172- اثـبـات الهـداة ، ج 3، ص 519، ح 303 بـه نقل از المحاسن .

/ 0 نظر / 6 بازدید