13 روایت از پیامبر درباره مهدى موعود

سیزده روایت از پیامبر اسلام(ص) درباره مهدى(عج)

 

 

 

 


 

 

از آثار آیة الله سید محمد کاظم قزوینی

 

روایاتى که از پیامبر گرامى در مورد امام مهدى علیه السلام وارد شده است . بدون تردید بیشترین و بزرگترین دسته از روایات در این موضوع را تشکیل مى دهد که برخى از آنها در بخشهاى گذشته ترسیم و برخى دیگر در بخشهاى آینده ترسیم خواهد شد. از شگفتیها در این مورد، این است که بیشترین روایات موجود در کتابهاى اهل سنت پیرامون وجود گرانمایه حضرت مهدى علیه السلام ، از خود پیامبر گرامى است و این روایات نیز با سندهاى متعدد و مضامین و محتواى متنوعى وارد شده است .
این روایات گاهى ضمن گفتارى از امامان دوازده گانه ، نوید حضرت مهدى علیه السلام و ظهور عدالت جهانى او را به مسلمانان مى دهد و به صراحت خاطر نشان مى سازد که او دوازدهمین آنان است .
و گاه از این حقیقت سخن دارد که او از فرزندان فاطمه علیهاالسلام است .
گاه بیانگر این واقعیت مى باشد که او از نسل سرفراز حسین علیه السلام است .
و گاه ترسیم گر این پیام است که آن وجود گرانمایه نهمین امام از نسل حسین علیه السلام مى باشد.
در این بخش و بخشهاى آینده ، شما خوانندگان عزیز، آگاه خواهید شد که پیامبر گرامى همواره در مناسبتهاى مختلف و موقعیتهاى بسیار و شرایط و مکانهاى حساس از وجود گرانمایه حضرت مهدى علیه السلام خبر مى داد.
و خود این مطلب نشانگر این واقعیت است که آن حضرت به این موضوع حساس بالاترین اهمیت را مى داد وگرنه این اهتمام و عنایت به موضوع و تکرار و اصرار و پافشارى در آن چرا؟
به هر حال روایات رسیده از پیامبر(ص ) پیرامون داوزدهمین امام نور علیه السلام براستى بسیار است که ما با رعایت اسلوب کتاب ، برخى از آنها را برگزیده و ترسیم خواهیم کرد.


روایت اول : حجت هاى خدا بر مردم پس از من ، دوازده نفرند 

 

 

 

 

 

 

1_ ((سعید بن جبیر)) از ((ابن عباس )) و او نیز از پیامبر آورده است که فرمود:
((ان خلفائى و اوصیائى و حجج الله على الخلق بعدى لاثناعشر، اولهم اخى و آخرهم ولدى .
قیل : یا رسول الله ! و من اخوک ؟
قال (ص ): على بن اءابى طالب .
قیل : و من ولدک ؟
قال (ص ): المهدى الذى یملاها _ اى یملاءها _ قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما. و الذى بعثنى بالحق بشیرا لو لم یبق من الدنیا الایوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتى یخرج فیه ولدى المهدى ، فینزل روح الله عیسى بن مریم فیصلى خلفه و تشرق الارض بنور ربها و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب )) (98)
یعنى : حضرت فرمودند:
((جانشینان من و حجت هاى خدا بر مردم پس از من ، دوازده نفرند، نخستین آنان برادر من و آخرین شان فرزندم مى باشد.))
پرسیدند: ((برادر شما کیست اى پیامبر خدا؟))
فرمود: ((على بن ابى طالب ))
پرسیدند: ((فرزندتان کیست ؟))
فرمود: ((فرزندم ، مهدى است و همو که زمین را لبریز از عدل و داد مى کند، همانگونه که از ظلم و بیداد در آستانه ظهور او لبریز شده است .
بخدایى که مرا بحق و بشارت دهنده برانگیخت اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقى مانده باشد، خداوند آن روز را آنقدر طولانى خواهد ساخت تا فرزندم مهدى علیه السلام در آن روز ظهور کند، آنگاه عیسى بن مریم از آسمان فرود مى آید و به امامت او، نماز مى گذارد و زمین را به نور پروردگارش نورباران مى گردد و حکومت او به شرق و غرب گیتى گسترش مى یابد و زمین در قلمرو عدالت و قدرت او قرار مى گیرد.))


روایت دوم : مهدى مردى از فرزندان من است 

 

 

 

 

 

 

 

2. و نیز ((حذیفه )) از پیامبر آورده است که فرمود: ((المهدى رجل من (( ولید، وجهه کالکوکب الدرى .)) (99)
یعنى :
مهدى علیه السلام مردى از فرزندان من است و چهره اش بسان ستاره درخشان مى درخشد.


روایت سوم : چهره مهدى بسان ستاره نورافشان است

 

 

 

 

 

 

3. و نیز آورده است که پیامبر(ص ) فرمود:
((المهدى رجل من ولدى ، وجهه کالکوکب الدرى اللون لون عربى و الجسم جسم اسرائیلى ، یملا الارض ‍ عدلا کما ملئت جورا یرضى فى خلافته اهل السماء و الطیر فى الجو یملک عشرین سنة .)) (100)
یعنى :
مهدى علیه السلام مردى از فرزندان من است . چهره اش بسان ستاره نورافشان است و سیما و رنگ چهره او عربى و قامت دل آرایش برافراشته است . او جهان را لبریز از عدل و داد مى کند همانگونه که پیش از آمدن او پر از بیداد مى گردد. در حکومت او آسمانیان و پرندگان در فضا خشنود مى گردند و 20 سال حکومت مى کند.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. و نیز آورده اند که فرمود:
((المهدى من ولدى ، یکون له غیبة و حیرة تضل فیها الامم یاتى بذخیره الانبیاء فیملاها عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما.)) (101)
یعنى :
مهدى علیه السلام از فرزندان من است . او غیبت طولانى خواهد داشت و در آن شرایط حیرتى سایه خواهد افکند که امتها، در این حیرت و سرگردانى گمراه مى شوند. او با ذخایر پیامبران خواهد آمد و جهان را همانگونه که پیش از ظهورش مملو از ظلم و بیداد است ، لبریز از عدالت و دادگرى خواهد ساخت .


روایت پنجم : نام او نام من و کنیه او کنیه من مى باشد 

 

 

 

 

 

 

5. ((قندوزى حنفى )) از ابوبصیر و او نیز از امام صادق علیه السلام و از پدانش ، تا از پیامبر آورده اند که فرمود:
((المهدى من ولدى ، اسمه اسمى و کنیته کنیتى و هو اشبه الناس بى خلقا و خلقا تکون له غیبة و حیرة فى الامم حتى تضل تضل الخلق عن ادیانهم ، فعند ذلک یقبل کالشهاب الثاقب ، فیملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلما و جورا)) (102)
یعنى :
مهدى از فرزندان من است ، نام او نام من و کنیه او کنیه من مى باشد. و او شبیه ترین انسانها از نظر صورت و سیرت و چهره و اخلاق به من است . او غیبتى طولانى خواهد داشت و امتها در مورد او سرگردان خواهند شد تا آنجایى که از دین خویش برمى گردند و گمراه مى شوند آنگاه در آن شرایط است که آن حضرت بسان ستاره نورافشان به مردم روى مى آورد و زمین را از عدالت و قسط لبریز مى سازد همانگونه که از ظلم و بیداد لبریز شده است .


 

 

 

 

 

6. مرحوم مجلسى از ابوایوب انصارى آورده است که پیامبر گرامى در بستر بیمارى به دخت گرانمایه اش فاطمه علیهاالسلام فرمود:
((والذى نفسى بیده لابد لهذه الامة من مهدى و هو والله من ولدک .)) (103)
یعنى :
فاطمه جان ! بخدایى که جانم در کف قدرت اوست سوگند که بى هیچ تردیدى این امت ((مهدى )) دارد و او از فرزندان توست .


 

 

 

 

7. از امیرمؤ منان علیه السلام روایت شده است که به پیامبر گرامى (ص ) گفتم :
((یا رسول الله ! آمنا _ آل محمد_ المهدى ام من غیرنا؟
فقال رسول الله (ص ): لا! بل منا بنا بختم الله الدین کما فتح الله بنا و بنا بنقذون عن الفتنة کما انقذوا من الشرک و بنا یؤ لف الله بین قلوبهم بعد عداوة الفتنة اخوانا کما الف بین قلوبهم بعد عداوة الشرک و بنا بصبحون بعد عداوة الفتنة اخوانا کما اصبحوا بعد عداوة الشرک اخانا.)) (104)
یعنى : حضرت على علیه السلام پرسیدند:
((مهدى این امت ، از خاندان محمد(ص ) است یا از دیگران ؟))
فرمود: ((از خاندان ماست . خداوند همانگونه که دین خود را بوسیله ما آغاز کرد بوسیله ما نیز به آخرین مرحله اوج مى بخشد و ختم مى کند و همانگونه که به وسیله ما از شرک نجاتشان بخشید از فتنه ها نجات و رهایى شان مى دهد و همانگونه که میان دلهاى مسلمانان پس از عداوت و دشمنى ، شرک و کفر، الفت و محبت ایجاد کرد باز هم بوسیله ما الفت و مهر و محبت ایجاد کرد باز هم بوسیله ما الفت و مهر و محبت ایجاد مى کند و همانگونه که پس از عداوت شرک و جاهلیت اصل برادرى و اخوت را برقرار ساخت باز هم بوسیله ما با هم پرمهر و برادر مى گردند.))
روشن است که پرسش امیرمؤ منان علیه السلام پرسش فردى آگاه و داناست که براى آگاهى و بیدارى دیگران و براى ثبت در تاریخ یا به منظور دیگرى سؤ ال مى کند و اینگونه پرس و جو در فرهنگ دین سابقه دارد.
براى نمونه به این آیه شریفه توجه کنید که مى فرماید:
((ما تلک بیمینک یا موسى !؟)) (105)
و آن چیست که بدست راست تو است اى موسى ؟

 

 

 

 

 

8. و نیز آورده اند که فرمود:
((القائم من ولدى ، اسمه اسمى و کنیته کنیتى و شمائله و سنته سنتى ، یقیم الناس على ملتى و شریعتى و یدعوهم الى کتاب الله عزوجل من اطاعه اطاعنى و من عصاه عصانى و من انکره فى غیبته فقد انکرنى و من کذبه فقد کذبنى و من صدقه فقد صدقنى الى الله اشکوا المکذبین لى فى امره و الجاحدین لقولى فى شاءنه و المضلین لامتى عن طریقته ... و سیعلم الذین ظلموا اى منقلب ینقلبون .)) (106)(107)
یعنى :
((قائم )) از فرزندان من است . نام او نام من و کنیه او کنیه من و اخلاق او اخلاق من ، سیره و برنامه و روش او، سیره و سنت من است .
او مردم را به راه و رسم من بپا مى دارد و به کتاب خدا فرا مى خواند. هر کس او را فرمان برد مرا فرمان برده است و هرکس او را نافرمانى کند مرا نافرمانى نموده است و هرکس او را در دوران غیبتش انکار کند، مرا انکار کرده است و هرکس وجود گرانمایه و آمدن او را دروغ پنداشته است و هرکس او را گواهى و تصدیق نماید، مرا تصدیق کرده است .
من از تکذیب کنندگان خویش در مورد مهدى علیه السلام ،
و انکار کنندگان سخن خود درباره او و گمراهان ،
و گمراه گران امتم از راه و رسم او، به بارگاه خدا شکایت مى برم .
و کسانى که ستم مى کنند بزودى خواهند دانست که به چه جایگاه و مکانى باز مى گردند.


 

 

 

 

9. و نیز از ((ابن عباس )) آورده اند که پیامبر فرمود:
(( على بن ابى طالب امام امتى و خلیفتى علیهم بعدى و من ولده القائم المنتظر الذى یملاء الله عزوجل به الارض عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما. و الذى بعثنى بالحق بشیرا ان الثابتین على القول به _ فى زمان غیبته _ لاعز_ اى اقل واندر _ من الکبریت الاحمر.))
فقام الیه جابربن عبدالله الانصارى فقال : (( یا رسول الله ! وللقائم من ولدک غیبة ؟
فقال : اى ورب و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین .)) یاجابر! ان هذا الامر من امر الله و سر من سر الله مطوى ، _ اى مستور _ عن عباده فایاک و الشک فى امر الله فهو کفو.)) (108)
یعنى حضرت فرمودند:
((على بن ابى طالب پیشواى بحق امت و جانشین من در میان مردم است و ((قائم )) امت که زمین را لبریز از عدل و قسط مى سازد همانگونه که به هنگامه ظهورش لبریز از ظلم و جور است ، از فرزندان او خواهد بود. سوگند بخدایى که مرا بحق و نوید رسان برانگیخت ثابت قدمان به امامت او در روزگار طولانى غیبتش بسیار اندک اند، از کبریت احمر نایاب تر.))
در این میان جابر بن عبدالله انصارى بپاخاست و پرسید که : ((اى پیامبر خدا آیا ((قائم )) که از فرزندان شماست ، غیبتى طولانى دارد؟))
پیامبر(ص ) فرمود: ((آرى ! به پروردگارم سوگند آرى !))
و آنگاه این آیه شریفه را تلاوت فرمود که :
(( و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین .)) (109)
یعنى : و تا خداوند ایمان آورندگان را پاک و پاکیزه و کافران را نابود سازد.
سپس افزودند: ((هان اى جابر! این کارى شگفت انگیز از کاهاى خدا و رازى از رازهاى اوست که از بندگانش ‍ پوشیده است از این رو از تردید در کار خدا بپرهیز که کفر است .))

 

 

 

 

 

10. در روایتى طولانى از ((ابوسعید خدرى )) آورده اند که پیامبر گرامى (ص ) به دخت گرانمایه اش فاطمه علیهاالسلام فرمود:
((یا بنیة ! انا اعطینا _ اهل البیت _ سبعا یعطها احد قبلنا:
1_ نبینا خیر الانبیاء و هو بعلک .
2_ و وصینا خیر الاوصیاء وهو بعلک .
3_ و شهیدنا خیر الشهداء و هو عم البک حمزة .
4_ و منا من له جناحان خضیبان یطیر بهما فى الجنة و هو ابن عمک جعفر.
5 و 6_ و منا _ والله الذى لا اله الا اهو _ مهدى هذه الامة الذى یصلى خلفه خلفه عیسى بن مریم _ ثم ضرب بیده على منک الحسین علیه السلام فقال : من هذا ثلاثا _ اى قال علیه السلام ((من هذا)) ثلات مرات )) (110)
یعنى :
دخترم ! به ما خانواده هفت نعمت ارزانى گردید که به هیچ کس ارزانى نگردید اینها عبارتند از:
1_ پیامبر این امت ، بهترین پیامبران است که پدر توست .
2_ وصى او بهترین اوصیاء است که همسر تو على علیه السلام است .
3_ شهید ما بهترین شهیدان راه خداست که عموى پدرت ((حمزه )) است .
4_ و آن کسى که به او دو بال خونرنگ داده شد تا بسوى بهشت پرکشد و نیز بوسیله او در بهشت پرواز مى کند از ماست و او پسر عمویت ((جعفر طیار)) است .
5 و 6_ و دو نواده گرانقدر حسن و حسین از ما هستند.
7_ و بخدایى که جز او خدایى نیست سوگند که مهدى این امت از ماست . همو که عیسى بن مریم به امامت او نماز مى گذارد.
آنگاه پیامبر با دست مبارک بر شانه حسین علیه السلام زد و سه بار فرمود: ((مهدى از نسل این است ، آرى ! این .))
در کتاب یکى از علماى اهل سنت این عبارت آمده است که : آن حضرت دست بر شانه حسین علیه السلام نهاد و فرمود:
((من هذا مهدى هذه الامة .)) (111)

 

 

 

 

 

11. و نیز جابر بن عبدالله انصارى آورده است که پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود:
((ینزل عیسى بن مریم علیه السلام فیقول امیرهم المهدى : تعال ! صل بنا. فیقول :
الا، ان بعضکم على بعض امراء تکرمه من الله عزوجل لهذه الامه . (112)
یعنى :
به هنگام ظهور حضرت مهدى ، عیسى بن مریم از آسمانها فرود مى آید. فرزندم مهدى علیه السلام که سالار مردم است به او مى گوید: ((بیا و با ما نماز بگذار!.))
آنگاه مى فرماید: ((آگاه باشید خداوند بخاطر احترام و گرامى داشت این امت برخى را پیشواى برخى دیگر قرار داد.))

 

 

 

 

 

12. حضرت رضا علیه السلام از پدرانش آورده که پیامبر گرامى فرمود:
((من احب ان یتمسک بدینى و یرکب سفینة النجاة بعدى فلیقتد بعلى بن ابى طالب و لیعاد عدوه و لیوال ولیه فانه وصیى و خلیفتى على امتى فى حیاتى و بعد وفاتى و هو امام کل مسلم و امیر کل مؤ من بعدى ، قوله قولى و امره امرى و نهیه نهیى و تابعه تابعى و ناصره ناصرى و خاذله خاذلى .))
ثم قال (ص ): (( من فارق علیا بعدى لم یرنى و لم اره یوم القیامة و من خالف علیا حرم الله علیه الجنة و جعل ماواه النار و من خذل علیا خذله الله یوم یعرض علیه و من نصر علیا نصره الله یوم یلقاه و لقنه حجته عند المساءلة .))
ثم قال : (( الحسن و الحسین اماما امتى بعد ابیهما و سیدا شباب اهل الجنة ، امهما سیدة نساء العالمین و ابوهما سید الوصیین و من ولد الحسین تسعة ائمة ، تاسعهم القائم من ولدى ، طاعتهم طاعتى و معصیتهم معصیتى . الى الله اشکوا المنکین لفضلهم والمضیعین لحرمتهم بعدى و کفى بالله و لیا و ناصرا لعترتى و ائمة امتى و منتقما من الجاحدین حقهم و سیعلم الذین ظلموا اى منقلب ینقلبون .)) (113)
یعنى :
هرکس دوست دارد به دین من تمسک جوید و پس از من به کشتى نجات این امت بنشیند باید به على بن ابى طالب اقتداء کند. با دشمنان او دشمنى ورزد و با دوستانش طرح دوستى ریزد. چرا که در زندگى من و پس از سفر من به سراى آخرت ، او جانشین من در میان امت است . او پس از من پیشوا و امام هر مسلمان راستین و سالار و امیر هر انسان با ایمان است . سخن او سخن من و فرمان او فرمان من و هشدار او هشدار من و پیرو او پیرو من و یاور او یاور من است .
آنگاه فرمود: ((هرکس ، پس از من از على و راه رسم او جدا گردد و از آن دورى گزیند نه من او را در روز رستاخیز خواهم دید و نه او مرا و هر کس با على مخالفت ورزد خداوند بهشت را بر او حرام ساخته و آتش دوزخ را، جایگاه او سازد. و هر کس دست از یارى او بردارد خدا در روز حساب او یارى نخواهد کرد.
و هرکس على علیه السلام را یارى رساند خداوند او را در روز قیامت یارى مى کند و به هنگام سؤ ال و جواب و محاسبه قیامت دلیل و برهان خویش را بر دل و زبان او مى افکند و بدو تلقین مى کند.))
سپس افزود:
((حسن و حسین علیهماالسلام دو امام و پیشواى امت پس از پدرشان على علیه السلام هستند و دو سالار جوانمردان اهل بهشت .
مادرشان بانوى بانوان جهان است و پدرشان سالار اوصیاء.
و از فرزندان حسین امامان نه گانه اى خواهند بود که نهمین آنان ((قائم )) از فرزندان من است . فرمانبردارى از آنان فرمانبردارى از من است و نافرمانیشان نافرمانى من .
از انکارگران فضایل و برترى آنان و ضایع کنندگان حرمت و عظمت آنان پس از خود به بارگاه خدا شکایت مى برم ، و خدا براى دوستى و یارى خاندانم و پیشوایان دوازدگانه امتم و به منظور انتقام گرفتن از انکارگران حقوق آنان بسنده است .
و ستمکاران بزودى خواهند دانست که به چه جایگاه و مکانى باز مى گردند.))

 

 

 

 

 

13. و نیز آن حضرت در روز غدیر در خطبه اش با خضور 120 هزار نفر(114) مسلمان فرمود:
((...معاشر الناس ! النور من الله عزوجل فى مسلوک ، ثم فى على ثم فى النسل منه الى القائم المهدى ، الذى یاخذ بحق الله و بکل حق هو لنا...)) (115)
یعنى :
هان اى مردم ! این نور (رسالت و ولایت ) از جانب خدا در وجود من راه یافت ، پس از من در وجود ((على بن ابى طالب )) و نسل سرفراز او تا ((قائم ))... همو که حق خدا و ما را از دشمنان حق و فضیلت مى ستاند... .
نکته ها

 

 

 

 

1. در روایات سیزده گانه اى که ترسیم شد، بخوبى روشن گردید که پیامبر گرامى به منظور تاءکید بر این واقعیت و بخاطر تثبیت این حقیقت اساسى و عقیدتى ، بخدا سوگند یاد مى کند و بارها مى فرماید: ((و الذى بعثنى بالحق بشیرا))
و مى فرماید: (( و الذى نفسى بیده ...
و یا مى فرماید: منا _ و الله الذى لا اله الا هو _ مهدى هذه الامة ...))
که این سوگندها به منظور استوار ساختن این واقعیت است .
2. و نیز آن پیامبر راستگو و امین ، به این هم بسنده نمى کند و مى فرماید: ((اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقى باشد...)) و بدینوسیله این واقعیت را مورد تاءیید قرار مى دهد که این وعده خدا قطعى و شدنى است و هیچ تردیدى در آن روا نیست گرچه از عمر جهان یک روز بیشتر باقى نمانده باشد، خداوند آن روز را طولانى مى سازد و بطور قطع امام مهدى علیه السلام ظهور مى کند.
این تعبیرها و این سوگندها بیانگر نهایت درجه تاءکید بر این موضوع حساس و حیاتى است که در این روایات آمده است .
3. و نیز در روایات ، از نظرتان گذشت که پیامبر به هنگام سخن گفتن از امام مهدى علیه السلام همواره تاءکید مى کند که : ((او جهان را از عدالت و قسط لبریز مى سازد پس از آنکه از ستم و بیداد لبریز گردید.)) این نیز تاءکید بر همین واقعیت قطعى و تردیدناپذیر است که در آینده آن را توضیح خواهیم داد.
4. همواره آمدن دو واژه ((ظلم و جور)) در روایات که : ((ملاءت ظلما و جورا)) آمده است ممکن است نشانگر این نکته باشد که بسط و گسترش ستم از سوى توده هاى مردم است و رواج و گسترش ((جور)) از سوى سردمداران .
و همراه آمدن دو واژه ((قسط)) و ((عدل )) هم بیانگر این مطلب ، که :
تحقق آن شرایط مطلوب پس از ظهور اینگونه است که : ((قسط)) از کارگزاران ، رواج و عالمگیر مى گردد و ((عدالت )) و ((قیام به دادگرى )) از سوى توده هاى مردم تشنه عدالت . که مى فرماید: ((یملاء الارض قسطا و عدلا)).
5. در روایت آمده است که ((اللون لون عربى و الجسم جسم اسرائیلى .))
معناى جمله این است که : قامت مبارک آن حضرت بسان مردم اردن و لبنان و فلسطین که از نسل یعقوب بودند، قامتى زیبا و متعادل و برافراشته است نه همانند قامت مردم ((چین )) و ((ژاپن )) و کشورهاى شرق آسیا، کوتاه قامت یا متوسط.

پانویس:

 


98- ینابیع المودة ، ص 455؛ مودة القربى ص 98.
99- الحاوى للفتاوى ، ص 63؛ الصواعق المحرقة ، ص 98.
100- حموینى ، فرائد السمطین ، ج 2، ص 335.
101- ینابیع المودة ، ص 448.
102- حموینى ، فرائد السمطین ، ج 2، ص 335.
103- فرائد السمطین ، ج 2، ص 312.
104- فرائد المسطین ، ج 2، ص 313.
105- 3. فرائد السمطین ، ج 2، ص 316.
106- فرائد السمطین ، ج 2، ص 316.
107- محب الدین طبرى ، ذخائر العقبى ، ص 136.
108- مسند احمد بن حنبل ، ج 1، ص 80.
109- فرائد السمطین ، ج 2، ص 333.
110- فرائد السمطین ، ج 2، ص 335.
111- لسان المیزان ، ج 5، ص 130.
112- ینابیع المودة ، ص 422.
113- مودة القربى ، ص 445؛ ینابیع المودة ، ص 445.
114- الصحیح ، ج 1، ص 94.
115- متقى هندى ، منتخب کنزالعمال ، ج 6، ص 30.

 

 

 

روایت سیزدهم : حق خدا و ما را از دشمنان حق و فضیلت مى ستاند

 

 

روایت دوازدهم : قائم ، از فرزندان من است

 

 

روایت یازدهم : فرود عیسى بن مریم از آسمانها به هنگام ظهور مهدى

 

 

روایت دهم : عیسى بن مریم به امامت او نماز مى گذارد

 

/ 0 نظر / 9 بازدید