تمام ماجراهای جلسه سوال از رئیس جمهور در مجلس


   ** لاریجانی: مسئولیت تأخیر در معرفی وزیر ورزش متوجه رئیس جمهور است

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری نیز در اخطار قانون اساسی و پس از بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی اظهار داشت: بنده از نظر شکل بررسی طرح سوال از رییس جمهور که به نظرم موجب تقویت دولت و مجلس شد، خوشحالم اما از نظر محتوا مسائلی درجریان بررسی این طرح مطرح شد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

یوسف‌نژاد ادامه داد: رئیس‌جمهور در اینجا گفت که نامی از بنده برده نشده است از این رو از رئیس مجلس انتظار داشتیم که طبق قانون اساسی از مجلس دفاع می‌کرد و راجع به این موضوع اظهار نظر می‌کرد.

علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار یوسف‌نژاد گفت: ‌ما از نظر قواعد کلی مشکلی در سوالات ندیدیم و اجازه دادیم که مطرح شود و اینکه آیا مربوط هست یا نه، این موضوع با هیات رییسه مجلس است.

   ** کواکبیان: احمدی‌نژاد به سؤالات پاسخ جدی نداد

همچنین مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان ‌در اخطاری پس از بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: ‌نجابت و کرامت شما امروز بیش از حد بود و واقعا آقای رئیس جمهور به هیچکدام از سوالات مطروحه در طرح سوال پاسخ جدی و منطقی و معقولی نداد و همه را به شوخی برگزار کرد.

کواکبیان با تاکید بر اینکه در این جلسه به همه سوال‌کنندگان توهین شد، ‌گفت:‌ سوالات براساس اصل ۲۲ قانون اساسی مطرح شده و رئیس جمهور در حدود وظایف و اختیارات خود طبق قانون اساسی در برابر مجلس مسئول است.

کواکبیان اضافه کرد:‌ بنده این موضوع را در دفاع از خودم می‌گویم، مطرح شدن طرح سوال از رئیس جمهور برای مجلس هشتم را افتخار می‌دانیم و باید بگویم که تابوی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس هشتم شکست و مجلس هشتم نشان داد که برای دفاع از حقوق مردم از رئیس جمهور سوال می‌کند و بنده افتخار می‌کنم که جزو طراحان این طرح بودم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر کواکبیان گفت: تذکرات در حال سوق پیدا کردن به سمت اظهارنظر است، ما چقدر باید وقت مجلس را در این زمینه صرف کنیم. شما می‌توانید نظر مخالف داشته باشید و صحبت‌های آقای رئیس جمهور را قبول نکنید ولی از نظر آیین نامه داخلی مجلس،‌ راه ما همین بود که انجام دادیم.

   ** لاریجانی: هیئت رئیسه در طرح سؤال از رئیس جمهور مطابق با قانون عمل کرد

همچنین حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه طی تذکری در حاشیه جلسه علنی امروز با استناد به اصل از قانون اساسی گفت: باید سهم هیئت رئیسه از ماده ۱۹۷ آئین‌نامه داخلی مجلس روشن شود، اینکه نمایندگان باید برای یک سوال ۱۵ دقیقه وقت طرح سؤال را داشته باشند و رئیس جمهور یک ساعت درست است اما ما یک سؤال مطرح نکردیم بلکه سؤالاتی را مطرح کردیم که می‌بایست هر کدام را در جای خود وقت لازم را شامل می‌شد.

   ** انتقاد زارعی از اخطارهای مکرر نمایندگان به سخنان احمدی‌نژاد

در ادامه نیز علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بنده پیش‌بینی می‌کردم که بعد از پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد نمایندگان مکرراً خواستار بیان تذکر و اخطار باشند.

زارعی بر همین اساس با تاکید بر اینکه ممکن است ما هم همه پاسخ‌های رئیس جمهور را نپسندیم، گفت:‌ مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی مطرح شده و رئیس جمهور در صحن علنی حضور یافته و به این سوالات پاسخ گفته است.

وی در خاتمه از رئیس مجلس خواست که برای کنترل مجلس  و ادامه ندادن این موضوعات به نمایندگان تذکر دهد.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر زارعی گفت:‌ ما از نمایندگان درخواست کرده‌ایم که این موضوع را ادامه ندهند و آنرا خاتمه دهند چرا‌که طرح سوال از رئیس جمهور در جلسه مطرح شد و به اتمام رسید.

   ** مسعودی: از پاسخ‌های احمدی‌نژاد قانع نشدیم/ لاریجانی: لزومی ندارد قضاوت کنیم

غلامحسین مسعودی‌ریحان نماینده مردم اهر و هریس نیز در اخطاری با استناد به اصول ۸۸ و ۱۲۳ قانون اساسی از لاریجانی در خصوص قانع کننده بودن یا نبودن پاسخ‌های احمدی‌نژاد درخصوص پرسش‌ها سوال کرد که لاریجانی نیز پاسخ داد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ما برای قضاوت در این زمینه وظیفه‌ای نداریم و لزومی ندارد که قضاوت کنیم.

مسعودی ریحان با تاکید بر اینکه قضاوت در این زمینه لازم است، گفت: روشن است که مسئول اجرای این امور کیست، از شما آقای لاریجانی انتظار بود وقتی رئیس جمهور می‌گوید تمام قوانین در کشور اجرایی می‌شود، می‌گفتید چه قوانینی را اجرا نکرده‌اند و شما به قوه قضاییه فرستادید و یا چند قانون را آقای رئیس جمهور ابلاغ نکرده و رئیس مجلس اقدام به ابلاغ آنان کرده است.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر نماینده اهر و هریس گفت:‌ طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ما وظیفه‌ای برای قضاوت در این زمینه نداریم.

   ** مصباحی مقدم: رئیس جمهور سؤالات نمایندگان را تحریف کرد

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران نیز با استناد به اصل 88 قانون اساسی طی اخطاری با بیان اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس به رئیس‌جمهور اجازه طرح سؤال از نمایندگان را نداده است از اجازه لاریجانی به احمدی‌نژاد برای طرح سؤال از نمایندگان انتقاد کرد و گفت: رئیس‌جمهور حق سؤال از نمایندگان را نداشت و باید به سؤالات مجلس پاسخ می‌گفت.

مصباحی مقدم با بیان اینکه رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالات نمایندگان، سؤالات را تحریف کرد افزود: در بحث یارانه‌ها آقای رئیس‌جمهور گفتند مجلس قانون یارانه‌ها را تأیید کرده است در حالی که ما اصل قانون را تأیید کرده‌ایم نه عدم پرداخت درآمد را به بخش تولید.

نماینده مردم تهران در مجلس ضمن درخواست از علی لاریجانی برای مأموریت به گروهی برای پاسخگویی حقوقی به این اظهارات رئیس‌جمهور درباره پاسخ احمدی‌نژاد به 11روز خانه‌نشینی نیز گفت: آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال نمایندگان درباره حکم رهبری حرف دیگری زدند در حالیکه می‌توانستند بگویند بنده مطیع رهبری هستم و آنجا (اجرای حکم رهبری درباره ابقای مصلحی) اشتباه کرده‌ام.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر مصباحی‌مقدم گفت: رئیس‌جمهور از بنده درباره انتقاد از نمایندگان سؤال کردند که بنده هم گفتم اگر درباره موضوع باشد اشکالی ندارد وی که برای چندمین بار خواستار توقف تذکر و اخطارهای نمایندگان می‌شد گفت که رئیس‌جمهور طبق قانون به سؤالات نمایندگان پاسخ گفته است اما اینکه ممکن است برخی‌ها قانع نشده باشند بحث دیگری است.

   ** نورا: زمانی که احمدی‌نژاد لیسانس نداشت من دکترا داشتم

همچنین عباسعلی نورا نماینده مردم زابل در اخطاری با استناد به اصول ۶۷ و ۷۷ قانون اساسی گفت‌: رئیس جمهور در جریان پاسخ به پرسش‌ها در مواردی خارج از دستور بحث کرد و غیرمستقیم قانون‌گریزی را به برخی از نمایندگان نسبت داد و به شکل به ما توهین کرد، ‌زمانی که آقای احمدی‌نژاد لیسانس نداشت بنده دکترا داشتم آیا بیان سخنی مانند فشار دادن شاسی و گرفتن فوق‌لیسانس از سوی ریئس جمهور در مجلس، پذیرفتنی است.

لاریجانی در پاسخ به سخن نورا گفت: این سخن خوبی نبود.

نماینده زابل در خانه ملت در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌آقای رئیس جمهور به طور غیرمستقیم هم شورای نگهبان، هم قوه قضاییه و هم مجمع تشخیص مصلحت نظام را زیر سوال برد،‌آیا این پذیرفتنی است؟ آیا نباید رئیس مجلس در برابر رئیس جمهور به این سخنان احمدی‌نژاد پاسخ می‌داد؟!

رئیس مجلس نیز در پاسخ به این اخطار نماینده زابل گفت: ما در اینجا مامور به قضاوت درباره سخنان رئیس جمهور نیستیم، سوال در منظر عمومی مطرح و پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد نیز در منظر عمومی نیز داده شد، البته برخی ایرادات بیان شده توسط نمایندگان درست است اما سیستم آیین‌نامه این است که ما در مجلس قضاوتی در این زمینه نداشته باشیم.

   ** لاریجانی: مجلس جایگاه استفاده از کلمات "شاسی و ماسی" نیست

کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در اخطاری با استناد به اصول ۸۸ و ۱۲۲ قانون اساسی و در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آیین نامه داخلی با بیان اینکه لازم است آسیب شناسی نسبت به این جلسه انجام شود، تصریح کرد: برای بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس مشکل آیین‌نامه‌ای وجود دارد که این مشکل باید با ارجاع به کمیسیون مربوطه برطرف شود اما در جریان رسیدگی به این طرح، ‌مسائلی در مجلس مطرح شد که باید به این مسائل پاسخ داده شود و جملات کوتاه آقای لاریجانی کفایت نمی‌کند.

کاظم جلالی در بخش دیگری از سخنانش با ذکر این نکته که بالاخره جمعی از نمایندگان یا معاونت قوانین مجلس باید پاسخ دقیق و متقنی به صحبت‌های رئیس جمهور آماده کنند و ارائه دهند،‌ یادآور‌ شد: مسائلی در این  جلسه مطرح شد که می‌تواند انعکاس وسیعی درباره مجلس داشته باشد و باید به این موضوعات پاسخ دقیقی داده شود.

لاریجانی در پاسخ جلالی گفت: باید بگویم که کسی با فشار دادن شاسی فوق لیسانس نمی‌شود.

نماینده شاهرود در خانه ملت نیز به لاریجانی گفت: براساس سوگندی که یاد کردید باید از جایگاه مجلس دفاع کنید و پاسخ منطقی و مقبولی به رئیس جمهور بدهید.

رئیس مجلس نیز در پاسخ به جلالی گفت: ‌قوانین مصوب مجلس با حضور کارشناسان دولت و غیره مشخص می‌شود اما اگر هم قانونی نقص داشته باشد، کسی نباید بگوید که آنرا اجرا نمی‌کنم و این موضوع دال بر عدم اجرا نیست.در مسائل دیگر هم به کار بردن کلمات دیگر مانند «شاسی و ماسی» در مجلس درست نبود و جایگاه استفاده از این کلمات مجلس نیست.

رئیس مجلس همچنین گفت:‌ مجلس هیچ‌وقت تصویب نکرده که اگر کسی نماینده مجلس شود، فوق لیسانس می‌شود و برای نمایندگان مجلس هم در این حد قابل قبول است و مدرکی به کسی نمی‌دهند و آقایان اشتباه فهمیدند.

* نطق‌های میان دستور خانه‌ملتی‌ها

    ** امیدوار رضایی: عینک‌ جناحی و قبیله‌ای را از چشم برداریم

امیدوار رضایی نماینده مردم مسجد سلیمان در نطقی میان دستور در صحن علنی مجلس با اشاره به اینکه انتخابات با تمام فراز و نشیب‌ها و به لطف خداوند و همت مردم هوشمند که در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب پای صندوق‌های رأی حاضر شدند، برگزار شد، اظهار داشت: این حضور پرشور یک بار دیگر صداقت، پاکی، فروتنی و باورهای عمیق دینی و انقلابی ملت با فضیلت را به نمایش گذاشت و آشفتگی را به اردوگاه دشمن کشانید.

رضایی تصریح کرد: حیف که برخی با افکار پوسیده و شیطانی و برخلاف نظر رهبری، این جبهه مقدس ایران اسلامی در مقابل سلطه‌گران غرب را به مبارزه کاندیداهای داخلی تبدیل کرده و فریاد شادی از پیروزی افراد مورد علاقه خودشان بر رقبا و کنایه، تحقیر و تخریب را پیشه گرفتند که این خواست دشمن است.

رضایی در پایان خاطرنشان کرد: عزیزان قدر این ملت را بدانید و عینک‌های جناحی و قبیله‌ای را از چشم بردارید و عینک انقلاب ‌اسلامی که همه ملت را به عدالت، مهربانی و مثبت‌اندیشی می‌بیند، بر چشم بزنید و دوباره با شست‌وشوی چشم‌ها همدلی و گذشت را در فضای مقدس ایران بگسترانید و سال جهاد اقتصادی را به دهه جهاد علمی و اقتصادی تبدیل کنید و بدانید که امام، شهدا، رهبری و این ملت بی‌نظیر انتظار به حقی دارند که جهادگونه در هر جایگاه و مقامی که هستیم به وظیفه خود عمل کنیم.

   ** رنجبرزاده: مغز استکبار و صهیونیسم جهانی "پوک" است

اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس در نطقی میان دستور در صحن علنی مجلس اظهار داشت:  نقشه راه انتخابات توسط مقام عظمی ولایت ترسیم و تدوین شده بود و همه ملت عزیز ایران یکپارچه و یک صدا در پشت سر رهبری تا پای جان ایستادند و لبیک‌گویان برای پاسخ به فرمان مقام معظم رهبری پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و افتخار دیگری را به افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران افزودند.

وی ادامه داد: پیام محکمی که این انتخابات برای جهانیان داشت این بود که بین امت و امام پیوند ناگسستنی وجود دارد و این کشور همواره با نشاط‌تر از روزهای گذشته در حرکت است و همواره مسیر رشد و بالندگی خود را طی می‌کند و امواج پیچیده استکبار به صخره محکم این نظام می‌کوبد و برمی‌گردد، ولی مغز پوک استکبار و صهیونیسم جهانی به خود نمی‌آید و همواره در تقابل با این نظام، در ترسیم طرح‌های پیچیده به سر می‌برد.

   ** گروسی: برخی مسئولان برای اجرای پروژه‌های عمرانی "لاک‌پشتی" حرکت می‌کنند

حسین گروسی نماینده مردم شهریار در مجلس ظهر امروز طی نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس با تشکر از حضور پرشور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند، اظهار داشت: این حضور که در مقطع زمانی بسیار حساس علی‌رغم میل قدرت‌های استکباری و رسانه‌ها و سایت‌های خارجی به وقوع پیوست، قلب دوستان و رهبر معظم انقلاب را شاد و دشمنان کشور را مأیوس کرد و این حضور پرشور فرصت و فضای جدیدی را در عرصه‌های بین‌المللی و دیپلماسی برای ما ایجاد کرد لذا تمام کاندیداها اگر با نیت الهی به عرصه انتخابات آماده باشند، قطعا برنده میدان هستند.

وی با طرح این سؤال که چرا برخی مسئولین به جای تمرکز کامل قوای جسمی و فکری برای اجرای پروژه‌های عمرانی و ... نوعاً تعطیلند و یا حرکت لاک‌پشتی دارند، گفت: مشکلات بسیاری در این مناطق وجود دارد که مسئولین نه تنها آنها را رفع نمی‌کنند، بلکه مصوبات سفرهای هیئت دولت به این مناطق را پشت گوش انداخته‌اند.

   ** احمدی‌بیغش: عاقبت بخیری در گرو اطاعت محض از ولی فقیه است

همچنین محمود احمدی‌بیغش نماینده مردم شازند در مجلس نیز طی نطقی میان‌دستور در صحن علنی مجلس با تشکر از حضور پرشور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند، با اشاره به رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان دارای جایگاه قانونی است و من نیز به حرمت اطاعت محض از مقام معظم رهبری و قانون اساسی به این شورا احترام می‌گذارم، هرچند این تصمیم به مذاق من خوش نیامد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دفاع ما از دولت، دفاع از کلیات دولت بوده است، گفت: ما هیچگاه از اشخاص دفاع نکردیم؛ در سال گذشته به اتفاق چندین تن از نمایندگان خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و طی جلسه‌ای دو ساعته با ایشان سؤالات مختلفی طرح شد، از جمله اینکه تکلیف ما در قبال دفاع از دولت چیست؟

احمدی بیغش بر همین اساس یادآور شد: مقام معظم رهبری در پاسخ ما فرمودند "دولت ما دولت اسلامی است و من هم علاقمندم" حالا خودتان قضاوت کنید که ما چه باید می‌کردیم. آیا باید دفاع می کردیم یا دفاع نمی‌کردیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان سخنان خود تأکید کرد: همه شما شاهدید که من از بدو ورود به مجلس هشتم تا امروز یک موضع داشته‌ام و هیچگاه به خاطر مصالحی و یا مصلحت شخصی از مواضع خودم که دفاع از مقام معظم رهبری و اصول انقلاب بوده است، منحرف نشده‌ام که به عنوان مثال جبهه‌گیری‌های من مقابل جریان فتنه و انحراف همه سند است.

   ** لاهوتی: سؤالاتی که امروز مطرح شد دغدغه عده‌ زیادی بود

در پایان مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود طی نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه 12 اسفند امسال بهاری بود که نوید آینده روشنی را می‌دهد، اظهار داشت: حضور گسترده مردم هوشمند و فهیم ایران در انتخابات نماد روشنی از مردم‌سالاری دینی و اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به طرح سؤال از رئیس‌جمهور که صبح امروز در صحن علنی مجلس بررسی شد، گفت: مهم حضور آقای رئیس‌جمهور در مجلس بود تا به دغدغه‌های نمایندگان پاسخ بدهند که این موضوع انجام شد، هرچند که دوستان بر روی نحوه پاسخ دادن و نوع مطالبی که عنوان شد، حساسیت‌هایی داشتند که این ناشی از مشکلاتی بود که در آیین‌نامه وجود داشت.

لاهوتی با بیان اینکه مطالبی که امروز سؤال‌کننده مطرح کرد، دغدغه عده‌ زیادی بود، گفت: نیاز است تا این موضوع با اراده مجلس و عنایت رئیس‌جمهور حل شود.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
ali

سلام دوست خوبم وبت خيلي قشنگه لطفا به سايت منم سر بزن اگه ميل به تبادل لينک داشتيد لطفا سايت بنده را با عنوان سايت فروشگاه پارس دیتا لينک کنيد و به ما خبر دهيد ممنون . . . يادت نره ها سر بزني LuxeSoft.Ir سايت فروشگاه پارس دیتا راستی دوست گلم با توجه به پورسانت های عالیه محصولات ما می تونی از سایتت درآمد خوبی به دست بیاری و برای ثبت نام از مبلغ 5000 تومان به عنوان هدیه دریافت کنید . امتحان کن :* جذابترین مستند های ایرانی و خارجی ، جدیدترین آموزش های کاربردی ، به روز ترین نرم افزارهای موبایل و .... نکته : در صورت خرید نقدی هر کدام از محصولات ما می توانید از تخفیف ویژه + هدیه خرید و شرکت در قرعه کشی 10 کارت هدیه ما تا سقف500000 ریال بهرمند شوید.