نسل کشی ارامنه+تصاویر (18+)

یادمان نسل‌کشی ارامنه:
به گفته عنایت الله رضا، درباره تعداد کشته شدگان ارمنی اختلاف نظر است . مآخذ ترک شمار ارمنیان مقتول را 200 تا 300 هزار نفر نوشته است . مآخذ فرانسوی در اینباره اتفاق نظر ندارند؛ برخی تعداد کشته شدگان را 500 هزار نفر و برخی 1.5 میلیون نفر ذکر کرده اند . حتی در دانشنامه شوروی نیز شمار کشته شدگان و تبعید شدگان یکسان نیست . در چاپ دوم این دانشنامه تعد ارامنه مقتول و نفی بلد شده 1 میلیون نفر و در چاپ سوم این دانشنامه تعداد مقتولان 1.5 میلیون نفر و نفی بلد شدگان 600 هزار نفر ذکر شده است .

تاریخچه :
در سال ۱۴۵۳ میلادی سپاهیان محمد دوم شهر مسیحی «کنستانتینوپولیس» را با نام اسلام گشودند و به عمر امپراتوری روم شرقی (بیزانس) که از مراکز فرهنگی اروپا بود، پایان دادند. به این ترتیب امپراتوری عثمانی توسط ترک‌های مهاجری که وارد آسیای صغیر شده بودند ایجاد شد. عثمانی‌ها با آمیخته‌ای از فرهنگ ترکی-اسلامی به حذف مسیحیان پرداختند. نخستین کار آنها برداشتن نام کنستانتین و گذاشتن کلمه اسلام به جای آن بود که نام پایتخت به اسلامبول (استانبول) تغییر یافت.

علت‌های نسل‌کشی ارامنه :


طرفداران وقوع نسل کشی یکجانبه ارامنه معتقدند که پان ترکیسم به دو دلیل به قتل عام مبادرت کرد:

    نخست دلیل جغرافیایی چرا که ارمنیان همچون دیواری آهنین میان ترکهای عثمانی و ترک زبانان قفقاز که هیچگونه پیوست نژادی با آنان ندارند و ترکان آن سوی دریای خزر بودند، قرار گرفته بودند.
    دوم اینکه مسیحی بودند و باوجود فشار و تعقیب و تجاوز حاضر نمی‌شدند که دین خود را عوض کرده به اسلام بگروند، ازاین رو از میان برداشتن این سد و نابودی ملت ارمنی امری ضروری می‌نمود.

جنگ جهانی اول چنین فرصت مناسبی را به ترکان جوان داد. سرانجام در سال ۱۹۱۵ طی یک برنامه از پیش ریخته شده، نژادکشی ارمنیان را به مرحله اجرا درآوردند — برنامه‌ای که الگویی برای نازی‌ها در جنگ دوم جهانی شد. نابودی ملت ارمنی توسط دولت وقت ترکیه (ترکان جوان) به شکلی دقیق و محرمانه طرح ریزی و اجرا شد. در راس این طرح محمد طلعت پاشا وزیر کشور، اسماعیل انور (انور پاشا) وزیرجنگ و احمد جمال پاشا وزیر دریاداری ترکیه قرارداشتند و ازاعضای حزب اتحاد و ترقی بودند. اینان برای پیشبرد هدف‌های خود به دولت آلمان وابسته شده بودند. دولت ترکیه برای اجرای این طرح کمیته‌ای سه نفره تشکیل داد که اعضای آن بهاالدین شاکر، شکری و دکترناظم بودند. این طرح در سال‌های ۱۹۲۳ - ۱۹۱۵ در ارمنستان غربی که تحت اشغال امپراتوری عثمانی بود، به اجرا در آمد و طی آن بیش از یک و نیم میلیون از مردم بی‌دفاع ارمنی از زن و مرد و پیر و جوان قربانی شدند و حدود یک میلیون نفر دیگر در سراسر جهان پراکنده شدند.

بنا بر این طرح نخست کلیه مردان ارمنی از ۱۵ سال تا ۵۰ سال را که توان داشتند، به بهانه بردن به جبهه‌های نبرد به ارتش فرا خوانده شدند. در آنجا آنها را خلع سلاح کرده و به گردانهای بیگاری در پشت جبهه منتقل کردند.

دستگیری و قتل عام مشاهیر ارمنی :
مقاله‌ای در نیویورک تایمز به تاریخ ۱۵دسامبر ۱۹۱۵ درباره نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵، حدود ۳۰۰ نفر از متفکران، نویسندگان، رهبران، و سیاست‌مداران ارمنی از جمله دانیل واروژان، سیامانتو، و روبن سواک در استانبول دستگیر و پس از انتقال به کشتارگاه‌ها بطرز فجیعی بقتل رسیدند. همچنین در همان روز حدود ۵۰۰۰ نفر از ارامنه بی دفاع را در استانبول به کشتارگاه فرستادند که این سرآغاز قتل عام دسته جمعی مردم بی دفاع ارمنی بود به ویژه مردانی که به‌عنوان سرباز در پشت جبهه به بیگاری کشیده شده بودند.

ترکان عثمانی در ۲۷ ماه مه ۱۹۱۵ قانون تبعید ارمنیان به موصل و سوریه را منتشر کردند. ماموران دولت، باشندگان شهرها و روستاهای ارمنی نشین را مجبور به جایی کرده و به دروغ به آنها گفته می‌شد که چون در منطقه جنگی قرار دارند می‌بایست برای حفظ جانشان به جاهای امن‌تری منتقل شوند. به آنها حتی فرصت نمی‌دادند که غذا و لوازم ضروری را با خود بردارند. آنان گروه‌های ارمنی را که بیشتر شان زنان، کودکان و سالخوردگان بودند، به طرف صحرای مرکزی سوریه درمنطقه درالزور درنزدیکی شهر حلب راندند که تعداد زیادی از کودکان، پیرزنان و پیرمردان در مسیر راه در اثر گرما، گرسنگی و تشنگی طاقت نیاورده و مردند. از سوی دیگر برای اجرای کامل کشتار ارمنیان مردان را از زن و بچه یشان جدا کرده، به طرز فجیعی قصابی می‌کردند و زنان و دختران جوان را برای نیات جنسی با خود می‌بردند. آنهایی هم که از خود مقاومت نشان می‌دادند، بطور وحشیانه‌ای می‌کشتند.

ایران :
در سرتاسر تاریخ، ملت ایران معمولا خود را حامی ملت هند-اروپایی ارمنستان در نظر می‌گیرد. با این وجود در این مورد، هیچ مقاومتی از جانب سربازان اغلب مسلمان ایران مشاهده نشد. پس از عقب نشینی سربازان روس از شمال غرب ایران، ترک‌های مسلمان به شهر سلماس در شمال غرب ایران هجوم آوردند و مسیحیان ارمنی ساکن در آن شهر را به فجیع‌ترین وضع ممکن، شکنجه و قتل عام کردند.

نسل‌کشی درسیم :
نوشتار اصلی: نسل‌کشی درسیم‎

بر اساس مجله تحقیقات نسل‌کشی، با رهبری گروه ترکان جوان برنامه از بین بردن هویت کردها، اخراج آنها از سرزمین اجدادیشان و جابجایی آنها در گروهای کوچکتر انجام شده‌ است.در این دوره کردها مجبور به جابجایی و پیاده روی‌های مرگ آور و اجبار به ترک شدن گردیدند.ترکان جوان این برنامه را در طول جنگ جهانی اول اجرا کردند که در طی آن ۷۰۰ هزار کرد مجبور به جابجایی اجباری شدند که در میان این جابجایی‌های اجباری ۳۵۰ هزار نفر از آنان از بین رفتند.این کردها توسط گروه ترکان جوان مجبور به راهپیمایی‌های مرگ‌آور شبیه به آنچه برای ارامنه اتفاق افتاد شدند.که بخشی از برنامه‌ای بود که برای از بین بردن هویت کردها در ترکیه انجام شد.همچنین این جنبش دلیلی است بر نگاهی که دولت ترکیه تا سال ۱۹۹۱ بر کردها داشته‌است.در تلاشی برای انکار هویت کردها دولت ترکیه تا سال ۱۹۹۱ کردها را جزو ترک‌های کوهستانی رده بندی می‌کرد.

در سال ۱۹۳۸ و ۱۹۳۷ تعداد ۶۵،۰۰۰-۷۰،۰۰۰ کرد علوی کشته و هزاران نفر تبعید شدند.

به رسمیت شناختن نسل کشی :
دولت ترکیه وجود چنین کشتاری را منکر نمی‌شود اما وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارامنه را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سالها علاوه بر ارمنی‌ها ترکهای بی دفاع نیز قربانی آشفتگی‌ها شده‌اند. ترکیه به جای نسل کشی از تراژدی بزرگ برای نامیدن آن استفاده می‌کند برخی نهادهای واقع در ترکیه از جمله شاخه استانبول جمعیت دفاع از حقوق بشر این واقعه را نسل کشی می‌دانند.تا کنون بیست کشور این واقع را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناختند که از آن جمله می‌توان به فرانسه، سوئد و کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اشاره کرد.

مسببین قتل عام :

طلعت پاشا
اسماعیل انور
سعید حلمی پاشا
بهاء الدین شکیر پاشا
عظیم پاشا

 

نظرات شما برای این مطلب خواندنیست

نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

جنایات دولت عثمانی بر علیه ارامنه

قتل عام ارامنه

قتل عام ارمنیان توسط دولت عثمانی

کشتار دسته جمعی ارامنه در جنگ جهانی اول توسط دولت عثمانی

جنابات جنگی دولت عثمانی

جنایات جنگی دولت عثمانی در جنگ جهانی اول

ارامنه و دولت عثمانی

جنایات جنگی دولت عثمانی در جنگ جهانی اول

نسکشی ارامنه

قتل عام و نسل کشی ارمنیان توسط دولت عثمانی در جنگ جهانی اول

نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی

جنایات دولت عثمانی بر علیه ارامنه

قتل عام و نسل کشی ارمنیان توسط دولت عثمانی در جنگ جهانی اول

 

نظرات شما این مقاله را کامل می کند...

/ 29 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sebastian

http://www.ozurdiliyoruz.com/

sebastian

http://www.hoosk.net/fa/karabakh/articles/item/253-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AC%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%86%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D8%9F.html

sebastian

لطفا مطالب ارسالی رو بخونید....تو گوگل تاریخچه ارمنستان هم هست اونایی که ازاد اندیش و تعصب کاذب ندارن بخونن نه اینکه برای این نسلی کشی فجیح که علاوه بر ارامنه 75000 هزار اشوری و 300000هزار یونانی هم قتل عام شدند سرپوشی گذاشته شه...امیدوارم روزی برسه بررسه که همه به انسانیت خودشون پی ببرند

علی

چی شده سنگ ارمنیها را به سینه می زنید به جای اینکه به کشتار شیعیان در قره باغ و دریده شدن شکم زنان حامله به دست وحشیهای ارمنی بپردازید...

علی

جایع سال های ۱۲۹۶ و ۱۲۹۷ ه.ش که منجر به قتل عام حدود ۱۵۰ هزار نفر از اهالی اورمیه گردید،چنان وحشت ناک میباشد که تاریخ نویسان این منطقه از حوادث نه ساله حضور ارتش جرار روسیه تزاری به سادگی میگذرند.این حضور روس ها که از اردیبهشت ۱۲۸۸ ه.ش مصادف با ۲۹ آوریل ۱۹۰۹ میلادی،آذربایجان را در اشغال خود داشتند و از هیچ ظلم و جنایتی فروگذار نکردند،و کمتررین آثار آن خدشه دار کردن استقلال ایرانیان و به خصوص ترک های آذربایجانی بود،که همراه با آن اغلب شهرهای آذربایجان دست به چپاول گشوده و کشت و کشتارهایی را راه انداختند.از آن جمله دو بار بازار اورمیه را روس ها غارت کردند و به آتش کشیدند،و هر کسی را و هرجایی را که خواستند از بین بردند. ولی حوادث بعد از خروج روسها از اورمیه و ورود جیلوها و قاچاق ارمنی ها به اورمیه چنان هولناک است،که شاید فقط بمباران هیروشیما و ناکازاکی با آن قابل مقایسه باشد؛چرا که در هر دو حادثه ۱۵۰ هزار نفر انسان بی دفاع در دو نقطه ی جداگانه از کره زمین قتل عام شدند ،که در هر دو دست استعمار آشکارا وجود داشته است. نظر به اهمیت رخدادهای سال های ۱۲۹۶-۱۲۹۷ ه.ش در اورمیه مطالب این مقاله ،به این حوادث خونین رقت ب

علی

دل آدم به درد میاد ، زمانی که ما ترکها را در اورمیه این ارامنه می کشتند ما را که مسلمان و شیعه بودیم شما فارسها کجا بودید؟حال چه شده چند عکس بدلی را به رخ ما می کشید؟ جای تاسفه این پان فارسیستها مثل دوستم آقای sebastian به خودشون زحمت ندادند تاریخ را بخونند و ببینند که اصلا قره باغ یک کلمه ترکیه به معنای باغ سیاه و در اصل مسلمان و ترک نشین بوده پس از انعقاد قرارداد گلستان و ترکمنچای یا ترکمانچای روسها اقدام به کوچاندن ارامنه ایران به منطقه تحت تسلط خود شدند و ایالات مسلمان نشین ایروان و قره باغ را برای اسکان ارامنه تازه وارد درنظر گرفتند.

مجید شایگان فرد

سلام.... ایرانی ها درجنگ جهانی اول خودشون یک میلیون کشته از قحطی دادند... مملکت از هم گسیخته بعد از انقلاب مشروطه و جنگ های داخلی گه در هر گوشه یک نفر حاکم بود... حالا این مملکت برای جلوگیری از نسل کشی ارامنه در داخل قلمرو اراضی عثمانی قدرتمند و سفاک چه کار می تونست بکنه...

محفوظ

نمونه های امروزی شان داعش هستند که درس خود را به خوبی یاد گرفته اند البته در ایران هم نمونه اش را داشتیم حکومت سراسر رذالت قاجاریه که از خیانت به کریمخان به وجود آمدند و چه خیانتی به مملکت کردند. در زمان امام رضا(ع) یکی از اهالی شهر واسط عراق برای ایشان نامه می نویسد و از ظلم حاکمان عثمانی آن دیار شکایت می کند و امام رضا(ع) ضمن دعوت به صبر می فرماید حضرت مهدی(ع) ظالمان را از قبر بیرون خواهد آورد و به سزای عملشان خواهد رسانید و آیه 52 سوره یس را ذکر فرمودند.

صدقی

قابل توجه آنهایی که همیشه اصراردارندجای مظلوم ازظالم دفاع کنند واقعیت اینست که ارمنیها درسالهای جنگ جهانی بیشترین کشتاروغارت وتجاوزرادرمناطقی ازقفقازوآناتولی وآذربایجان (مخصوصا اطراف دریاچه اورمی)باقباحت تمام قد انجام دادن ودرسالهای فروپاشی شوروی درشهرهاوروستاهای جمهوری آذربایجان (قره باغ.خوجالی . کلبجر.شوشا آغدام..وصدهاروستا وآبادی کوچک وبزرگ قره باغ)فاجعه بمراتب بدتری علیه ملت تورک آذربایجان انجام دادن البته دولتهای ایران وروسیه بطورمستقیم وغیرمستقیم ازداشناکهای وحشی صفت پشتیبانی بعمل آوردندالان هم بجای خجالت کشیدن ازکارهای وحشیگری شان دارن ادای ملت معصوم ومظلوم رادرمیارن که ما نسل کشی شده ایم!!!!!نه آقای ارمنی تودرطول تاریخ همش نسل کشی کرده ای فردا روزقیامتی هم هست بایدجواب کارهایی که انجامش داده ای جوابشو باید بدهی .درضمن اگر ادعاهای واهی شمادرست بود چراکشورهاودولتهای جهان که عمدتا همش مسیحی وغیراسلامی هستن حرفهای پوچ وتوخالی شما (ارامنه)راتاییدنمیکنند ازبین دویست کشوررجهان فقط 18یانوزده کشورادعای نسل کشی ارمنیان رابه اجباررشوه وتقلب قبول کرده اند .یاشاسین تورک ملتی ویاشاسین توران ایلی

محفوظ

تصاویر قتل عام مردم ارومیه وسلماس توسط همین ارمنی های بیرحم را هم بگذارید.اینها فرصت پیدا کنند الان همه ما را می کشند