دیدگاه فرقه حجتیه درباره مسئله مرجعیت

دوم اینکه آقایان وظیفه مرجع را اشتباه فهمیده اند. در این مورد حضرت امام خمینی (ره) در کتاب شریف ولایت فقیه در بحث پیرامون روایت "الفقها امنا الرسل.... "  می فرمایند  :

به حکم عقل و ضرورت ادیان ، هدف بعثت و کار انبیا(ع) تنها مسئله گویی و بیان نیست... در حقیقت مهمترین وظیفه انبیا(ع) برقرار کردن نظام عادلانه اجتماعی از طریق اجرای قوانین و احکام است. که البته با بیان احکام و نشر تعالیم و عقاید الهی ملازمه دارد... بنابر این "الفقها امنا الرسل" یعنی کلیه اموری که به عهده ی پیامبران است، فقهای عادل موظف و مامور انجام آنند...(22)

امام در بخش دیگری از کتاب ولایت فقیه خود می فرمایند :

اسلام را به مردم معرفی کنید تا نسل جوان تصور نکند که آخوندها در گوشه نجف یا قم دارند احکام حیض و نفاس می خوانند و کاری به سیاست ندارند؛ و باید سیاست از دیانت جدا باشد. این را که باید دیانت از سیاست جدا باشد و علمای اسلام در امور اجتماعی و سیاسی دخالت نکنند، استعمارگران گفته و شایع کرده اند.(23)

لذاست که وظیفه فقها این نیست که مسئله بگویند و کنار بنشینند. که خود مجری هستند و بایستی وارد مصداق بویژه در چنین مسائلی گردند.

و سوم در ملاک های اعلمیت مراجع بحث دانایی به مسائل اجتماعی و سیاسی هم می باشد چرا که اینها جزو اسلام است و اگر مرجعی فاقد چنین شرطی باشد اصولا در بحث اعلمیت ایشان شک و تردید است.
----------------
منبع:
کتاب : بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه
نویسنده: بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه
انتشارات: باشگاه اندیشه
ویراست اول- تیر ماه 1384

((در این وبلاگ موضوعات زیادی درباره حجتیه موجود است))

/ 1 نظر / 4 بازدید

این مطالب پوچی که نوشته اید اصلا ارزش جواب دادن ندارد چند مطلبی را که در این زمینه نوشته بودید خواندم و با آن چیزهایی که با دو چشمان خودم از آنها دیده ام مغایر بود فقط یادتان باشد دربرابر صحبتهای بی پایه ای که در اینترنت منتظر می کنید فردا باید ((حجت قطعی)) داشته باشید. چه بسا متوجه شوید همه ی این حرفها تهمتی بیشتر نبوده برای از پا انداختن آنها