دیدگاه فرقه حجتیه درباره مهدویت و ظهور

1-انتظار : وضع انتظار و ندیدن امام معصوم از بزرگترین مصیبتهاست. 2- تقلید از مجتهد جامع الشرایط 3- غمگین بودن بواسطه مفارقت آن حضرت 4- دعا برای تعجیل فرج آن حضرت 5-گریستن از دوری آن حضرت 6-تسلیم و انقیاد داشته باشد که برای امر امام( ارواحنا فداه) عجله نکند 7- صدقه به قصد سلامت آن حضرت.(13)

به وفور در کتاب انتظار بذر انقلاب از این امر که نبایستی در دوران غیبت انرژی را تلف کرد و بایستی قدرت مسلمین را برای قیام مهدی (ارواحنا فداه) نگه داریم تاکید شده است.

لذا همانگونه که مشاهده می شود ذره ای از مبارزه با حکومت جور و ظلم و ستم که یکی از ارکان اصلی انتظار می باشد سخن به میان نیامده است. اصل مبارزه با ظلم و ستم بنابر روایات و آیات قرآن کریم از مهمترین وظایف مسلمانان است که متاسفانه در این دید به فراموشی نظری و بویژه عملی سپرده شده است. البته انجمن پس انقلاب اسلامی در مقام نظر اندکی در این امر نرمش نمودند.

نشانه های ظهور در دیدگاه انجمن عبارت اند از :

در اثر شیوع گناه و فحشا مردم بدترین خلق خدا روی زمین می شوند و خداوند آنها را به سه بلا دچار می کند : جور سلطان ، قحطی زمان و ستم حکام.

مردم از هم بیزار و همدیگر را مورد لعن قرار داده و به روی هم آب دهان می اندازند و شهادت به کفر یکدیگر می دهند.

گرانی، قحطی، زلزله های پیاپی ، قتل و غارت ، شیوع گناه و فساد و...(14)

از آنجا که انجمن با کج فهمی کلیه نشانه های ظهور را در موارد فوق خلاصه کرده و تحقق آنان را علت ظهور می داند؛ طبیعی است که می توان با فساد و فحشا مخالف بود و نبود، یعنی در زبان با آن مخالفت کرد اما در عمل از ترویج آن  نگران نبود. در حقیقت ریشه های عدم اعتقاد انجمن حجتیه به مبارزه از اینجا نشات می گیرد.

در دید انجمن حجتیه ظهور امام زمان ( ارواحنا فداه) واکنشی است به توسعه ناهنجاری های اجتماعی و مظالم و مفاسد حاکمان  و محکومان. حال آنکه در حقیقت ظهور حضرت حجت پس از امتحان انواع حکومتها و حاکمان و شکست آنان و بوجود آمدن زمینه ی پذیرش حکومت حضرت از سوی مردم و در جهت تحقق آرمان انبیاء و معصومین و نجات مستضعفین می باشد. یعنی حکومت حضرت نه سلبی بلکه ایجابی است.

شهید مطهری انتظار را دوگونه می داند. : انتظاری که سازنده است و انتظاری که ویرانگر است.

ایشان علت این دو نوع برداشت را دو نوع فهم از انتظار می دانند. اگر انقلاب حضرت مهدی ( ارواحنا فداه) صرفا انقلابی سلبی و انفجاری باشد. یعنی همانگونه که اعضای انجمن بیان می کنند واکنشی به گسترش ظلم و فساد باشد آنگاه طبیعی است که هر اصلاحی محکوم است چرا که هر اصلاحی یک نقطه روشن است و تا در صحنه اجتماع نقطه روشنی هست دست غیب ظاهر نمی گردد. در این نگاه سکوت در قبال فساد و ظلم هم معنا پیدا می کند. این گروه طبعا به مصلحان و مجاهدان و آمران به معروف و ناهیان از منکر با نوعی بغض و عداوت می نگرند.

اگر نگاه به انتظار به معنای حلقه مکمل مبارزات اهل حق و اهل باطل باشد آنگاه سهیم بودن در این امر در گرو مبارزه و حضور در گروه حق می باشد. از آیات نیز چنین بر می  آید که ظهور حضرت مظهر پیروزی نهایی اهل ایمان می باشد.(15) تاکید بر وجود مظلوم و ظالم از یک طرف، تاکید بر رخ دادن قیامهایی قبل از ظهور و وجود دولتی که به یاری حضرت خواهد شتافت همه دلیل بر این مدعاست که ظهور حضرت حلقه مکمل مبارزات گروه حق می باشد.  به گفته یکی از علما مسئله ظهور حضرت حجت مسئله مظلوم بودن (مورد ستم قرار گرفته) مردم است نه منظلم(ظلم پذیری) بودن آنان. امام زمان برای یک عده راحت طلب و آسوده خاطر ظهور نمی کند و اگر چنین باشد مبارزات همه ائمه و انبیاء زیر سوال می رود.
----------------
منبع:
کتاب : بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه
نویسنده: بازشناسی مبانی فکری انجمن حجتیه
انتشارات: باشگاه اندیشه
ویراست اول- تیر ماه1384

((در این وبلاگ موضوعات زیادی درباره حجتیه موجود است))

/ 9 نظر / 7 بازدید
علی

دوست عزیزسلام وب سایت ارزشی وخوبی داریدخداکند افراد ارزشی دنیای مجازی راازآن خودنمایند وجایی برای وبهای مستهجن نباشد موفق باشید

سید امید

اگ موافقی باهم تبادل لینک کنیم.اگ خواستی منو بااسم(اما چه سود؟)لینک کن بگو با چه اسمی لینکت کنم.

قایمی

به نظر بنده وقتی شما به نقد و بررسی یک گروه می پردازید خودتان بروید و تحقیق کنید . شما مدارک خودتان را به یک کتاب نوشته شده علیه انجمن از دید یک مخالف انجمن احاله میدهید در حالیکه امثال بنده مایل هستیم اگر شما علیه مثلا انجمن حجتیه یک مطلبی را ذکر میکنید به مکتوبات آن انجمن استناد کنید و معتبر باشد . مثلا کتاب انتظار بذر انقلاب چه ارتباطی با آن انجمن دارد ؟ تازه معلوم نیست شما از کدام انجمن سخن میگوئید ؟؟؟

http://didgah-anjoman.blogfa.com/cat-3.aspx

حسین

حتما به این آدرسها سری بزنید خوشحال میشم در خدمت باشم http://ifrosh.zanshop.com، http://ifrosh.zanshop.com/، http://ifrosh.maxebuy.com/، http://ifrosh.inbuy.ir/، http://ifrosh.pshoping.com/، http://www.safefrosh.mihanblog.com/، http://safefrosh.persianblog.ir/، درضمن مرا لینگ کنید وبه من خبر دهید آدرسhttp://www.safefrosh.mihanblog.com بیا تودست خالی برنمیگردی

مجید

با سلام و خسته نباشید لطفا بفرمایید مطالب فوق حاصل تحقیق و پژوهش چه کسی یا چه گروهی بوده است؟(سنجش اعتبار) چگونه می توان اثبات کرد که افزایش جرم و فساد حاکم بر جامعه فعلی ، حاصل از فعالیت های این گروه است؟ سندی وجود دارد که بگوید بر طبق فلان مدرک یا به گفته فلان آقا ، انجمنی ها از ترویج ظلم و فساد نگران نیستند! بر مبنای چه قاعده و قانونی می توان گفت که یک فرد یا یک گروه در مبارزه با حکومت جور و ظلم و ستم فعالیت داشته یا نه؟ آیا نهادی برای شناسایی مبارزه کنندگان وجود داشته که شما از تحقیقات آن نهاد به این نتیجه رسیده باشید؟ اگر با مشاهده اعمال و گفتار انجمنی ها به این نتیجه رسیده اید، سند آن را بیان کنید که چه کسی و در کجا با رفتار و اعمالش به شما فهماند که از مبارزه علیه ظلم بیزار است. اگر چنین کسی را دیده اید بفرمایید از کجا فهمیده اید که آن شخص از افراد حجتیه بوده. زیرا طبیعتا یک انسان برای معرفی یک انسان دیگر یا یک گروه دیگر نیاز به مدارک و اسناد دارد. واگر نه معرفی او فاقد ارزش و اعتبار خواهد بود. در پایان از اینکه بخش نظرات شما فعال است، تشکر می کنم.یا علی

امید

سلام مطالب عالی دارین من از زاهدان هستم مطالبتون بدردم خورد اخه باید جلوی عقایدانحرافی گرفت یاعلی

امید

سلام دوستان من اگه بصیرت داشته باشیم میتونیم راه درست انتخاب کنیم پس بصیر باش نه چشم بسته درخم یک کوچه اخوی من

فاطمه

به خدا سوگند دنیا را آذین می بندیم اگر لحضه آمدنت را بدانیم … بر چهره پر ز نور مهدی صلوات بر جان و دل صبور مهدی صلوات تا امر فرج شود مهیا بفرست بهر فرج و ظهور مهدی صلوات وبلاگ خوبی دارید منتظر حضور شما دروبلاگم هستم