دیپلمات مست و قاتل عرب+ کاپیتولاسیون+ همه ماجراها !؟!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس با اشاره به پرونده «دیپلمات مست عربستان» گفت: دیپلمات خاطی عربستانی در حال حاضر بدون هیچ‌گونه محدودیتی در تهران به سر می‌برد! و هیچگونه خسارتی به اولیای دم پرداخت نشده است.

مهدی دواتگری نماینده مراغه و عجب‌شیر در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده «دیپلمات مست عربستان»، گفت: این پرونده در حال حاضر بلاتکلیف مانده است.
 
 وی افزود: دستگاه دیپلماسی کشورمان اهتمامی که باید در پیگیری این پرونده داشته باشد، را ندارند.

مسئول پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستان خاطرنشان کرد: در حالی که باید به اولیای دم، خسارت وارده پرداخت شود هیچ‌گونه خسارتی تا به امروز پرداخت نشده است.

 رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس تاکید کرد: دیپلمات خاطی عربستانی در حال حاضر بدون هیچ‌گونه محدودیتی در تهران به سر می‌برد!

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: پس از رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت یازدهم، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به پرونده دیپلمات مست عربستان رسیدگی خواهد کرد.
 
توضیحات وزارت امور خارجه
 
این در حالی است که سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار سیاست‌خارجی باشگاه خبرنگاران گفت: در خصوص این پرونده پیگیری‌های حقوقی و رایزنی‌های سیاسی ادامه دارد.
 
وی ادامه داد: پیش از این هم اعلام کردیم؛ این پرونده مسئله پیچیده‌ای است که حل و فصل آن به آسانی مقدور نیست چراکه این فرد دیپلمات بوده و مصونیت سیاسی دارد و پیگیری حقوقی این پرونده به آسانی یک پرونده معمولی نیست.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: هرچه از زاویه سیاسی به این پرونده پرداخته شود حل آن را سخت‌تر می‌کند.
 
عراقچی ادامه داد: توصیه من به رسانه‌ها و افراد مرتبط با این پرونده این است که اجازه دهند این مسئله روال معمول خود را طی کند.
 
 وی اظهار داشت: دیپلمات مذکور به دلیل همان مسئله مصونیت طبیعی است که دستگیر نبوده اما تا تکمیل شدن پرونده اجازه خروج از ایران را ندارد.
 
 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: برای اینکه پرونده روال طبیعی خود را طی کند ما از طریق حقوقی یا سیاسی پیگیر هستیم و از این طریق به نتیجه خواهیم رسید و پرداخت دیه یکی از پیگیری‌های وزارت خارجه است.
 
گفتنی است، باشگاه خبرنگاران به محض  وقوع حادثه کشته شدن یکی از هموطنانمان توسط یک دیپلمات مست عربستانی، پیگیری این موضوع را آغاز کرد به طوری که روز 14 فروردین‌ماه سال جاری مهدی دواتگری رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس و مسئول پیگیری آن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران برای اولین بار جزئیات پرونده این حادثه را علنی کرد.همچنین باشگاه خبرنگاران فیلم حضور دواتگری در منزل مقتول و دیدار با خانواده وی را منتشر کرد.

 

 

 

کد خبر: ۱۳۴۹۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۶

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی از اخراج یک دیپلمات عربستان خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "مهدی دواتگری" مسئول پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستان از اخراج این دیپلمات عربستانی که در حالت مستی رانندگی کرده بود و در سانحه تصادف باعث مرگی یکی از هموطنانمان شده بود، خبر داد.

وی در تشریح این موضوع گفت: حسب پیگیری‌های وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمله کمیته مطالبات ملی این کمیسیون حقوق خانواده اولیای دم مقتول که توسط دیپلمات مست عربستانی به قتل رسیده بود و همچنین دیه سرباز حادثه دیده در این حادثه از سوی سفارت عربستان سعودی به حساب دادگستری واریز شد.
 
دواتگری تصریح کرد: با تامین حقوق مسلم اتباع ایرانی وزارت امور خارجه با در نظر گرفتن این که اقدام دیپلمات عربستانی در حالی که مست بوده و به حالت مستی رانندگی می‌کرده است خلاف عرف و شئونات دیپلماتیک و موازین بین‌المللی بوده است از کشور اخراج شد.  
 
رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: هر چند حقوق اتباع ایرانی تامین شد و تضییع حقی صورت نگرفت لیکن با در نظر گرفتن این که دیپلمات‌ها مسئولیت دیپلماتیک دارند و دیپلمات عربستانی مست بوده و درحالت مست رانندگی کرده است از نظر حقوق دیپلماتیک و در راستای یک اقدام متقابل دولت عربستان مکلف است نسبت به اتهام شرب خمر و رانندگی حالت مستی رسیدگی کند و مراتب را به جمهوری اسلامی ایران اعلام کند.
 
مسئول پیگیری پرونده دیپلمات عربستانی اظهار داشت: ممکن است این سوال مطرح شود چرا دولت عربستان به لحاظ این که ما احترام به مقررات و قوانین بین‌المللی داریم و از نظر موازین بین‌المللی چون دیپلمات‌ها دارای مصونیت دیپلماتیک هستند مراجع قضایی نمی‌تواند رسیدگی کند و ما در احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی چارچوب‌های قانونی را رعایت کردیم و نخواستیم خارج از حقوق بین‌المللی اقدامی را انجام دهیم اما همان طور که ما به وظیفه خودمان عمل کردیم متقابلا انتظار داریم دولت عربستان صرف نظراز تامین حقوق اتباع ایرانی اقدام غیرشرعی که انجام داده بود در شرب خمر به این اتهام رسیدگی کند و با این دیپلمات برخورد قاطع داشته باشد.  
 
اضافه می‌شود، باشگاه خبرنگاران در مصاحبه روز 14 فروردین ماه سال جاری خود با مهدی دواتگری پرونده قتل یک شهروند ایرانی را توسط دیپلمات مست عربستانی را رسانه‌ای کرد که بعد از آن این پرونده بازخوردهای رسانه‌ای داشت در آن مصاحبه مذکور دواتگری شرح ماجرا را عنوان کرده و از جزئیات پرونده پرده برداشته است.

/ 2 نظر / 123 بازدید
کسب درآمد از اینترنت

با سلام همکار عزیز، خسته نباشید یک پیشنهاد خوب براتون دارم، سیستم تبلیغاتی می پاپ آپ این امکان را به شما می دهد که از بازدیدکنندگان سایت خود براحتی درآمد قابل توجه ای کسب نمایید. قابل استفاده برای انواع سایت ها و وبلاگ ها از هر آی پی در 24 ساعت دو بار کسب درآمد کنید برای هر پاپ آپ 50 ریال در یافت کنید پرداخت بالاترین پورسانت نسبت به سیستم های مشابه عدم محدودیت در تعداد سایت سیستم هوشمند ضد تقلب سيستم پشتيباني کاربران تسويه حساب فوري و حداکثر 24 ساعت حداقل سقف پرداخت 15000 تومان امکان سفارش پاپ آپ از موجودی شارژ موجودی جهت سفارش پاپ آپ گزارش کامل از بازدیدکنندگان سایت شما و ... . http://mepopup.ir

خزان آرزوهام

اندوهت را به برگ ها بسپار تا باد پاییزی آن را ببرد. آخرین لحظه های پاییزت پر از خش خش آرزوهای قشنگ. یلدا مبارک سلام...با یه آپ یلدایی منتظرتم[گل]